Ochrana oznamovatelů – Whistleblowing
Podání oznámení podle zákona č. 171/2023 Sb. o ochraně oznamovatelů
Společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a.s., je povinna umožnit osobám bezpečně podat oznámení o porušení práva Unie a následně jim zajistit ochranu před případným odvetným opatřením ze strany zaměstnavatelů či jiných subjektů, a to na základě zákona č. 171/2023 Sb. o ochraně oznamovatelů.
Naší společností používaný způsob oznámení chrání identitu oznamovatele a umožňuje anonymní podání oznámení. Oznamovatelé mohou podávat svá oznámení přes www.vak.cz
právník společnosti
Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a.s.
Slezská 350, 561 64 Jablonné nad Orlicí
e-mail: pravnik@vak.cz
telefon: + 420 463 030 216
mobil: + 420 602 374 473
a) ve vytvoření zabezpečených kanálů pro hlášení protiprávního jednání zjištěného na pracovišti,
b) v zajištění ochrany totožnosti oznamovatele a důvěrnosti oznamovaných informací, a
c) v ochraně oznamovatele před odvetnými opatřeními za podání oznámení (např. v podobě ukončení pracovního poměru, snížení osobního příplatku, převedení na jinou práci, ostrakizace, apod.)
Pokud oznámíte protiprávní jednání za splnění níže uvedených podmínek, nesmíte být v souvislosti s touto skutečností nijak znevýhodněni nebo poškozeni!
Bližší informace naleznete zde: https://oznamovatel.justice.cz/informace-pro-oznamovatele/.
Oznamovatel (též whistleblower) je osoba, která se dozvěděla o protiprávním jednáním v souvislosti se svou prací a tuto skutečnost oznámila. Může se jednat o zaměstnance, státního zaměstnance, ale i např. stážistu nebo dodavatele. Není přitom důležité, zda oznamovatel výše zmíněnou práci v okamžiku podání oznámení stále vykonává, či ji vykonával v minulosti nebo se o danou práci pouze ucházel a v rámci tohoto procesu se o protiprávním jednání dozvěděl.
Ochrana oznamovatelů vychází z evropské Směrnice 2019/1937 a zákona č. 171/2023 Sb. o ochraně oznamovatelů. V těchto předpisech jsou vymezeny oblasti, jejichž porušení lze oznamovat v chráněném režimu. Je přitom jedno, zda dané porušení naplňuje skutkovou podstatou přestupku, trestného činu, nebo zda se jedná o „pouhé“ nesplnění zákonných povinností. Těmito oblastmi jsou:
- zadávání veřejných zakázek,
- finanční služby, produkty a trhy a předcházení praní peněz a financování terorismu,
- bezpečnost a soulad výrobků s předpisy,
- bezpečnost dopravy,
- ochrana životního prostředí,
- radiační ochrana a jaderná bezpečnost,
- bezpečnost potravin a krmiv, zdraví a dobré životní podmínky zvířat,
- veřejné zdraví,
- ochrana spotřebitele a
- ochrana soukromí a osobních údajů a bezpečnost sítí a informačních systémů.
Z oznamování jsou vyloučeny některé typy zákonem chráněných informací. Nelze tak například podat oznámení, které by obsahovalo informace podléhající tajemství právnických nebo zdravotnických profesí; informace které by mohly bezprostředně ohrozit podstatný bezpečnostní zájem České republiky a informace o činnosti zpravodajských služeb. Dále nesmí být součástí oznámení utajované informace a informace, jejichž vyzrazení by zjevně mohlo ohrozit probíhající trestní řízení, a dále zvláštní skutečnosti podléhající ochraně podle zákona upravujícího krizové řízení.
Osoba, která by podala oznámení obsahující některé z uvedených informací, nejen že není chráněna ve smyslu zákona, ale může se dopustit přestupku, kárného provinění nebo trestného činu. Oznámení formou uveřejnění má svá specifická pravidla a není možné jej učinit ve všech případech. Pokud k němu přistoupíte neoprávněně, vystavujete se riziku postihu.
V chráněném režimu lze oznamovat výše uvedená protiprávní jednání jedním ze tří způsobů:
Vybraní zaměstnavatelé mají povinnost zavést zabezpečený vnitřní oznamovací systém.
Ministerstvu spravedlnosti lze podat oznámení zde: https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/
Ve vybraných případech je možné zjištěné informace uveřejnit (např. prostřednictvím sdělovacích prostředků) – více informací ke zveřejnění zde: https://oznamovatel.justice.cz/kdy-se-muze-oznamovatel-obratit-primo-na-verejnost/